kirazmatinesi, kiraz, matinesi, matine, dilara kirazoglu, destina kirazoglu, dilara, destina, kirazoglu, kisiselblog, kisisel blog, blog, yasam, kitap

İletişim için | info@kirazmatinesi.com

Motivasyon

Dilara Kirazoğlu | 28 Şubat 2021

motivasyon

Merhaba! 2021 yılının 17. Gününden sizleri selamlıyorum. Git gide birbirine benzeyen onlarca günden sonra her gün daha da verimsiz bir gün geçirdiğinize dair kendinizi suçluyorsanız, beni anlayabilirsiniz. Her gün yatağa yatıp evet Dilara bugün de bunu yapmadın diye kendimi suçlamaktan yorgun düşmek üzere hissediyorum.

Kardeşimin bayılarak izlediği Netflix dizilerinden 100 Human izlediğimiz bir sabah tesadüfen Motivasyon konusuna denk geldik. (5. Bölüm bu arada izlemek isteyenler için) 100 kişiye yapılan motivasyon deneyinde bir grubu övüyorlar, bir gruba da negatif söylemlerde bulunuyorlar. Övülen grubun başarısı artarken, negatif söylemlerde bulunan grubun başarısı inanılmaz derecede düşüyor.

Öğrendiklerimi duyduktan sonra Türk eğitim sistemimiz, işittiğim ağır sözler ve kardeşimle dağınıklık konusunda ettiğimiz kavgalar aklıma geliyor. Ne zaman düzeldik biz? Eskiden mükemmel uyuma sahip değildik. Defalarca oda toplamadığı için kavga ettik. Ne zaman ki ben tutumumu değiştirdim ve ablacım hadi gel beraber toplayalım dedim o zaman düzeldik. Tabi ki benim çalışıyor olmamın da duruma etkisi sıfır değildir.

Düşünmeye devam ettiğimde kendime sert davranışlarımın ve eleştirilerimin de pek motive etmediğine karar verdim. Bu sebeple yapmadığım ya da yapamadığım şeylere odaklanmaktansa yaptığım onca şeye odaklanarak kendime da daha şefkatli davranmaya karar verdim. Zaman baskısı altında yaşamamız bizi o kadar negatif şeylere odaklamış ki aslında anlasak hepimizin işleri var ve gerçekten acil işlerimiz için birbirimizden destek istesek, yani tembel davranmasak belki hiç de bu kadar tükenmiş hissetmeyeceğiz.

Evet tükenmiş. Ağır değil mi diyebilirsiniz ama farkına varın. Her şeyi bilmek zorunda olduğunuz bir dünyadasınız. Hoş geldiniz.

Sayamadığımız kadar çok niteliklerimiz ve sözde ilgi alanlarımız var. İşverenlerimiz bile yapamadıklarımıza yöneliyorlar. Ama İngilizcen ileri düzeyde değil, ama şu eğitimi almamışsın, yüksek lisans da yapmamışsın vs.

Ne yapmak istiyorsanız ilk önce kendinize şunu sorun ama gerçekten sorun: Bunu yapmak istiyor musunuz? Eğer cevabınız evetse hayatınızın bir parçası haline getirin. Belli bir zaman harcayın ve kendinize neler yaptığınızı hatırlatın. Günlük, not defteri tutun. Az şey bekleyin. Kendinize güzel davranın. Kendinize davrandıklarınızdan sonra sevdiklerinize söylediklerinizi değiştirin. Farka inanamayacaksınız.


Sevgilerimle.


1 yorum

motivasyon

TURGUT ARSLAN

17 Ocak 2021 - 11:05

Selam Dilara'cim, Blok çok hayırlı olsun. Kardeş kardeş güzel şeyler yazarsınız umarım :) Destina ya biraz daha uzun bir yorum yazdim. Gelecek sefer bir pas atarsan sana daha uzun yazarım :) Kendine iyi bak...

Recaptcha:

Bir yorum yazın

Recaptcha: